loader image

Dostojanstvo života, do samog kraja, je temelj života, koji nam pripada !

PIN

HOĆEMO PRAVEDNO
Ustati a ne odustati
Zagreb, 09.03.2023.

Vlada RH
-Ministarstvo zdravstva
-Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Grad Zagreb
Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom

Poštovani,

dana 3. ožujka 2023. u prostorijama Mjesnog odbora “Bruno Bušić” u Zagrebu održan je okrugli stol na temu “Hospicij i palijativna skrb – pravo na dostojanstveni život do kraja”. Okrugli stol organizirala je stranka “Hoćemo pravedno”, a uvodničarke na tu temu bile su Vlasta Vučevac, dr.med., liječnica opće medicine, gerontologinja, članica Povjerenstva za palijativnu skrb pri Ministarstvu zdravstva RH, Branka Leljak, mr. spec. kliničke psihologije i Jadranka Zdeličan, dipl. oec, volonterka i dopredsjednica HU prijatelja hospicija. Nakon uvodnih izlaganja održana je dvosatna rasprava i definirani su sljedeći zaključci :

1.Pravo na palijativnu skrb i način provedbe definirani su Zakonom o zdravstvenoj zaštiti kao dio primarne zdravstvene zaštite, a isti je usklađen s Bijelom knjigom o palijativnoj skrbi. No, Nacionalni plan razvoja palijativne skrbi od 2017.-2021. nije donesen te Povjerenstvo za palijativnu skrb pri Ministarstvu zdravstva s obzirom na to nije u funkciji. Hrvatski model palijativne skrbi je dobar, provodljiv i donosi mnogo dobrobiti bolesniku, obitelji i zajednici u cjelini, ali samo tamo gdje se provodi. Problem je u tome da se implementacija u sustavu zdravstvene zaštite odvija presporo i nejednoliko. Stoga imamo različite situacije u RH, pojedine županije imaju jako dobro organiziranu palijativnu skrb, dobre koordinatore, mobilne palijativne timove i bolničku palijativnu skrb, dok pojedine županije, uključivo i Grad Zagreb, napreduju sporo ili nikako.
Postavlja se pitanje nepoštivanja zakonskih odredbi, odgovornosti i informiranosti javnosti, jer po Zakonu svaka županija obavezna je imati županijski tim za planiranje razvoja palijative.
Iz Nacionalnog plana 2017.-2021.vidjeli smo što nedostaje i što se mora promijeniti u postojećoj legislativi. Predlažemo da se što prije donese novi Nacionalni plan, te se žurno započne s provedbom Zakona i organizacijom kvalitetne palijativne skrbi i osiguranjem potrebnih kreveta za hospicij u svim županijama, što nam je i obveza po europskim propisima.
Posebno ističemo problem Grada Zagreba koji sa svojih 6 mobilnih timova i dijelom bolničkih kreveta niti iz daleka ne pokriva potrebe građana za palijativnom skrbi, a da ne spominjemo da nema hospicij, iako je svojevremeno kupljena zgrada za tu namjenu, no, namjena joj je promijenjena.

  1. Istaknuta je i potreba za kontinuiranom edukacijom liječnika i sestara, ali i svih drugih članova multidisciplinarnog tima, te kontinuiranu edukaciju ukupne javnosti o pravima i obvezama na području palijative.
  2. Posebno naglašavamo potrebu pojačane dječje palijativne skrbi jer o pedijatrijskoj palijativnoj skrbi malo se zna, taj dio je zapostavljen i tek 2016. su djeca došla na red. Imamo Deklaraciju o dječjoj palijativnoj skrbi, ali je usluga na niskoj razini, a sustav obrazovanja ne vodi brigu o djeci koja su teško bolesna. Empatija, ljubav, toplina, nježnost roditelja nisu dovoljni bez educiranih stručnjaka i volontera kojih ima premalo.
    Potrebna je edukacija o palijativi svih liječnika
    Liječnike treba umrežiti da prate pacijenta
    Nakon smrti bolesnika treba evaluirati procese na svakom pojedinačnom slučaju kako bi se skupila iskustva i poslužila za poboljšanje budućeg rada.
  3. Osnivanje ustanova za palijativnu skrb je osnovni prioritet Hospicijskog pokreta u Hrvatskoj. Ustanove bi trebale biti model za sve hrvatske gradove. Grad Zagreb ima osnovanu Ustanovu za zdravstvenu njegu u kući koja je svojedobno provodila projekt Hospicij – bolnica u kući, projekt Dodatna palijativna skrb u kući bolesnika starije životne dobi te Projekt Centar za koordinaciju palijativne skrbi. Bilo je planirano organizirati i institucionalni smještaj za palijativne bolesnike, od čega se odustalo 2015.g. Grad Zagreb je u planu predvidio sredstva za zdravstvenu zaštitu stanovnika iznad standarda u 2023.g. u iznosu od oko 44.200,00 eura. Kako Grad Zagreb raspolaže s velikim potencijalom nekretnina, predlažemo žurno otvaranje hospicija, a jedna od mogućih lokacija je i Velika Kosnica
    5.Cilj palijativne skrbi je podizanje kvalitete života umirućih i njihovih obitelji. Osnovne su pretpostavke da je bolesnik centar svih događanja i u svakom je trenutku osoba koju treba poštovati koja sama o sebi odlučuje i ima pravo završiti dostojanstveno svoj život. Dostojanstveno i jednako, ma gdje živjela! Molimo da učinite sve što je u vašoj moći da se to pravo čovjeka osigura jednako i što prije.
    O stranci „Hoćemo pravedno“:
    Stranka „Hoćemo pravedno“ registrirana je krajem lipnja 2022., ima sjedište u Zagrebu, s podružnicama u pojedinim četvrtima u Zagrebu, Vukovaru, Splitu, Vrgorcu, Rijeci, Puli, Varaždinu i Petrinji. U fokusu djelovanja stranke, su kroz godine osiromašene ili zanemarene skupine kao što su djeca, radnici, poljoprivrednici i umirovljenici. Veliki broj umirovljenika, više od 500 000, danas živi ispod granice siromaštva, postaju socijalni slučajevi, a i beskućnici. Često zadnje dane provode sami bez adekvatne skrbi jer si je nemaju čime platiti. Zato smo kao temu našeg panela odabrali “Hospicij i palijativna skrb”, kako bismo s relevantnim sugovornicima upozorili na postojeće stanje, dali prijedloge i rješenja te senzibilizirali javnost.
    Hoćemo Pravedno

Predsjednica: Dragica Trumbetaš

Kontakt: [email protected]

Facebook Komentari